Tulevat tapahtumat 2020

Kesäkuu 

ma 1.6. klo 10-12: Julia Gebke & Julia Heinemann, Research Group DisAbility Studies (Faculty of Historical and Cultural Studies, University of Vienna)

 

Menneet tapahtumat 2020

ma 18.5. klo 10-12: Johanna Annola, Minna Harjula & Hanna Lindberg – Cleaning Up the North -projekti (Teams)

ma 4.5. klo 10-12: Raisa Toivo & Sari Katajala-Peltomaa: Gender and Lived Religion in Medieval and Early Modern Europe (Teams)

ma 20.4. klo 10-12: HEX-konferenssi 2020 palautekeskustelu (Teams)

ma 6.4. klo 10-12: Ville Kivimäki, Sami Suodenjoki & Tanja Vahtikari. Lived Nation -projekti (Teams)

ma 9.3. klo 10-12: Heidi Morrison, guest lecture “Narrations of Survival – The Impact of Being Occupied on Palestinian Children”, Linna 5026

ma-ke 2.-4.3. klo 10-12: kansainvälinen HEX-konferenssi “History of Experience: Methodologies and Practices”, Tampereen yliopisto. (Ohjelma.)

ma 10.2. klo 10-12: Miia Kuha: “Parish clergy in the diocese of Vyborg 1650-1710: Career and position in the local community”

ma 27.1. klo 10-12: Reetta Eiranen, postdoc-projekti  “Emotions in Ambivalent Nationalisms”

ma 13.1. klo 10-12: HEX-työpaja

 

Menneet tapahtumat 2019

ma 9.12. klo 16-18: HEX-pikkujoulut

ma 9.12. klo 10-12: HEX-työpaja: Rob Boddice, “Experience without foundations, or the perils of empathy”

ma 25.11. klo 14-16: HEX-työpaja, Rose-Marie Peake, “‘Fallen Women’ and Queer Revelations in Catholic Reformation France: Project Presentation”

ma 11.11. klo 10- : NIOD vierailee HEX:ssä

ke 13.11. klo 15-17: HEX-seminaari, Ville Kivimäki, “Nocturnal Nation: Posttraumatic Nightmares in Finland after World War II”

ma 4.11. klo 14-16: HEX-työpaja, kokemus-käsitteet IV

ma 14.10. klo 14-16: HEX-työpaja, kokemus-käsitteet III

ke 9.10. klo 15-17: HEX-vierailu tutkijaseminaarissa, Rose-Marie Peake

ma 16.9. klo 14-16: HEX-työpaja, Narrare ja Kokemuksen tutkimuksen verkosto vierailevat

ke 21.8. – pe 23.8. Konferenssi “Experiences of Dis/ability from the Late Middle Ages to the Mid-Twentieth Century”. Lisätietoja ja ohjelma:  https://events.uta.fi/disabilityexperience2019/

ma 10.6. klo 12-14: HEX-työpaja, kokemus-käsitteet II

ti 4.6. Uskon henkilökohtaistaminen historiassa -workshop

ma 27.5. klo 14-16: HEX-työpaja, kokemus-käsitteet I

ke 8.5. klo 15-17: HEX-vierailu tutkijaseminaarissa, Minna Harjula, “Kun kansalainen kohtasi hyvinvointivaltion: suomalaisten sosiaalivirastojen kokemushistoriaa 1940-1980-luvuilla”

ma 29.4. klo 12-14: HEX-työpaja, Ville Kivimäki, “Feeling the Fatherland. Finnish Soldiers’ Lyrical Attachments to the Nation during the Second World War”

ke 3.4. klo 15-17: HEX-vierailu tutkijaseminaarissa, Sami Suodenjoki, “Arkkiveisut työväen kumouskokemusten mobilisoijina”

ma 25.3. klo 14-16: HEX-työpaja, Antti Malinen, ”Kaverit, koirat ja joenmutkat. Lasten emotionaaliset turvapaikat ja niiden saavutettavuus 1940–50-lukujen Suomessa”

ma-ti 4.-5.3. HEX-konferenssi, History of Experience: Theories, Methodologies, and Concepts